Link-uri utile:

Clubul Media Business – http://clubulmedia.ro/

Vlogul Elenei Chiriac – https://elennaq.com/

Blogul lui Romeo Chiriac – https://chiromelu.blogspot.com/

Sport Magazin – https://sportm.ro/

Sport Profit – https://sportprofit.ro/

Super Profit – http://superprofit.ro/

Tot Ceea Ce Este – http://totceeaceeste.ro/

Observator Culinar – https://observatorculinar.ro/

Revista Succes – https://asociatiasucces.ro/revista/

Asociatia Succes in Educatie si Sport – https://asociatiasucces.ro/

Succes Grup – https://succes-grup.ro/

Business Lounge – https://thebusinesslounge.ro/

TTT Labs – https://tttlabs.ro/

 

 

Carmina întră în sală

19 iun. Carmina întră în sală

După ce anul trecut oltenii au auzit Carmina Burana cântată în centrul oraşului, într-un eveniment de-o amploare impresionantă, acum, opera care a fost considerată evenimentul anului 2014 se mută în sală. Într-un proiect ambiţios al conducerii Operei Române Craiova. Una din vocile care va cânta celebra lucrare îi aparţine lui Cezar Ouatu. Compusă în 1936, Carmina Burana poate fi auzită pe marile scene și ecrane din toată lumea. Fără îndoială, O, Fortuna!, rămâne cea mai cunoscută pagină vocal-simfonică din istoria muzicii, fiind recunoscută de milioane de ascultători. De fiecare dată, sălile se dovedesc a fi neîncăpătoare pentru publicul fascinat de forța expresivă a partiturii. Istoria celebrei Carmina Burana începe în 1803, când lingvistul german Johann Andreas Schmeller descoperă Codex Buranus în mânăstirea bavareză Benediktbeuern. În 1935, Carl Orff găsește volumul într-un anticariat și, atras de titlu, alege 24 de poezii din conţinutul codexului, compunând libretul Carmina Burana. Astfel a luat naștere capodopera vieții sale, o lucrare cu o muzică pulsantă, actuală, în care doar textul rămâne medieval. De la prima sa auditie (8 iunie 1937, Frankfurt am Main) şi până în prezent, Carmina Burana se bucură de o celebritate fără precedent. Explicația vine din efectul extrem de puternic și plăcut obsesiv al celor mai cunoscute pasaje ale sale. Spectactolul are loc sâmbătă, 20 iunie, cu începere de la ora 19:00. Biletele s-au pus deja în vânzare la casieria Operei Române Craiova. Evenimentul se desfăşoară sub egida Asociaţiei Craiova Capitală Culturală Europeană 2021. Car

Niciun comentariu

Sorry, the comment form is closed at this time.